DAVID BÖHM A JIŘÍ FRANTA: Nikto sa nebude smiať!

Kurátor: Pavel Švec

Vernisáž:

4. júla 2018 

od 18:00 do 20:00 hod.

Trvanie:

5. júl – 2. september 2018

Miesto:

Kunsthalle LAB

Od roku 2006, kedy na poli výtvarného umenia pôsobia ako tvorivý tandem, stihli  Jiří Franta (*1978) a David Böhm (*1982) realizovať celú radu výstav doma i v zahraničí, ktoré najčastejšie charakterizuje snaha o hľadanie nových kontextov a významových presahov klasického média kresby, skúmania jeho fyzických limitov, alebo napríklad reflexia širšieho vzťahu medzi obrazom a textovou štruktúrou.

 

Register ich spoločných prejavov však zahŕňa taktiež performance, videa, priestorové inštalácie, intervencie do verejného priestoru i nástennné maľby, a v neposlednom rade tiež publikačnú činnosť. Svojou spontánnosťou a heuristickým prístupom provokuje dvojica umelcov kreativitu a imagináciu u svojich divákov, ktorých špecifickým a podmanivým spôsobom vťahujú do hry, najčastejšie prostredníctvom ich uvoľneného, participatívneho prístupu, otvoreného voľnej kumulácii asociácií.

 

Rovnako tomu bude aj u ich nadchádzajúcej bratislavskej výstavy. S blížiacim sa storočným výročím vzniku samostatného Československa, sa dvojica autorov vo svojich aktuálnych prácach zaoberá trochu závažnejšou problematikou "štátnosti", "moci" a "vlády", ideami "národnej identity" a "národnej kultúry" a prostredníctvom ich typicky hravého a ľahkovážneho ironického prístup k danej téme, podrobuje tieto zaprášené, prestarnuté koncepcie a rovnako tak ich obyvklú symboliku, dôkladnej zaťažkavajúcej skúške. Takáto skúška, ako nás uisťujú umelci už samotným názvom, to nie je žiadna sranda ...

Nikto sa nebude smiať!