Posledná komentovaná prehliadka výstavy Eastern Sugar

Kunsthalle Bratislava srdečne pozýva na poslednú komentovanú prehliadku, ktorú povedie autorka výstavy Ilona Németh a kurátorka Nina Vrbanová.

Foto: Adam Šakový

15.7.2018 (Nedeľa)
14:00
1.poschodie KHB
Vstup voľný

Výstava Eastern Sugar je ako celok novým dielom vizuálnej umelkyne Ilony Németh pripraveným a realizovaným špeciálne pre výstavné priestory 1. poschodia Kunsthalle Bratislava. Site-specific výstavný projekt tematizuje, skúma a kriticky reflektuje osudy cukrovarov na Slovensku, spočiatku prosperujúcich podnikov, následne zoštátnených, postupne privatizovaných a tunelovaných, dnes nenávratne zničených. Odkazuje nielen na mečiarovské privatizačné procesy v 90. rokoch a tiež začiatkom milénia, ale aj na širší kontext vyvlastnenia štátu voči občanom a spoločnosti. Názov výstavy, prevzatý od niekdajšieho najväčšieho cukrovaru na Slovensku premenovaného po vstupe zahraničného akcionára, ironicky a metaforicky upozorňuje na jednu z kľúčových tém projektu – „výpredaja vlastných hodnôt“

 

Ilona Németh je slovenská výtvarníčka, organizátorka a kurátorka. Za sebou má množstvo sólových i skupinových výstav doma a v zahraničí, v roku 2001 reprezentovala Pavilón Českej a Slovenskej republiky na Bienále umenia v Benátkach. Pôsobí ako profesorka na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde vedie ateliér IN a medzinárodný vzdelávací program Open Studio na Katedre intermédií. Jej diela sú zastúpené vo viacerých zbierkach, vrátane Ludwig Museum Budapest, Slovenskej národnej galérie či moskovského National Centre for Contemporary Art.

 

Výstavou prevedú kurátorka Nina Vrbanová a autorka Ilona Németh.

 

Fb event TU