Sprievodné podujatia k výstave A je tu zas?

A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení je výstava, ktorá reaguje na aktuálnu a nielen na poli vizuálneho umenia citlivú tému – kontroverzného obdobia dejín Slovenska. Jednotlivé diela nevznikli na objednávku (s výnimkou jednej adaptácie), všetky už boli vystavené alebo publikované a sú súčasťou aktuálneho umeleckého diskurzu. To iba potvrdzuje fakt, že súčasné umenie sa tejto zložitej socio-politickej téme nevyhýba, ale naopak ju opätovne reflektuje v spektre viacerých generácií umelcov.

Kurátorky výstavy:

Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová, Nina Vrbanová

 

Trvanie výstavy:

4. november 2016 - 26. február 2017

Súčasťou výstavy je už tradične sprievodný a vzdelávací program. Pripravené sú komentované prehliadky, rozhovory a workshopy s umelcami a kurátormi priamo vo výstavných priestoroch, prednášky a diskusie s odborníkmi k téme politického umenia v súčasnosti. 

 

Vystavujúci autori a autorky: 
Alexandra Anušev Borsíková, Dalibor Bača, Juraj Bartusz, Anton Čierny, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Kassaboys, Noro Knap, Daniela Krajčová, Jaroslav Kyša, Radko Mačuha, Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Ilona Németh, Martin Piaček, Rastislav Podoba, Nora Ružičková, Rudolf Sikora, Anabela Sládek, Ľubo Stacho, Martin Šútovec, Milan Vagač, Jaroslav Varga

 

Viac info: A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení 

 

(So) 25. 2. 2017 – Finisáž výstavy A je tu zas? spojená s uvedením sprievodného katalógu

Posledná komentovaná prehliadka výstavy A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení s galerijnou pedagogičkou KHB Luciou Kotvanovou. Súčasťou finisáže bude prezentácia katalógu, ktorý predstavia kurátorky výstavy.

 

 

(Po) 20. 2. 2017 – Kurátorský sprievod výstavou A je tu zas? s Bohunkou Koklesovou 

Posledný kurátorský výklad výstavy, v ktorej súčasní umelci reflektujú obdobie Slovenského štátu.

 

(Po) 13. 2. 2017 – Experiment umenie X (worskhop pre dospelých)

Posledné stretnutie k výstave A je tu zas? sa bude venovať otázke holokaustu počas Slovenského štátu a príbehom ľudí, ktorých sa týkal. Zameriame sa na diela Juraja Bartusza, Ľuba Stacha, Milana Vagača, spôsoby zaznamenávania spomienok a experimentálnu techniku vyvolávania fotografie.

 

(So) 11. 2. 2017 – Živý pamätník (Kunsthalle KIDS)

Program pre rodiny s deťmi k výstave A je tu zas? bude venovaný pamätníkom, ktoré zaznamenávajú dôležité udalosti z histórie. Niekoľko "živých pamätníkov" si spoločne vytvoríme. 

 

(Po) 6. 2. 2017 – Kurátorský sprievod výstavou A je tu zas? s Petrou Hanákovou

Výstavu prezentujúcu viac než 20 slovenských umelcov a ich diela reflektujúce obdobie Slovenského štátu priblíži kurátorka SNG Petra Hanáková aj za osobnej účasti vystavujúcich umelcov: Petra Kalmusa a Nora Knapa.

 

(Po) 30. 1. 2017 – Artist Stalk

Po krátkej prestávke sa do KHB vracia pravidelný diskusno-prezentačný formát zameraný na súčasne vizuálne umenie vedený Michal Stolárikom. Hosťom špeciálneho vydania bude audiovizuálny umelec Tomáš Rafa, ktorý predstaví fotografie a videá dokumentujúce zhromaždenia a pochody nacionalistov a extrémistov na Slovensku a v iných mestách Európy.

 

(So) 28. 1. 2017 – Komentovaná prehliadka výstavy A je tu zas? 

Nechajte sa previesť výstavou, ktorá prezentuje diela viac ako dvadsatich súčasných slovenských umelcov reflektujúcich obdobie Slovenského štátu – s odborným komentárom galerijnej pedagogičky KHB Daniely Čarnej.

 

(Po) 16. 1. 2017  – Experiment umenie IX

Na prvom tohtoročnom stretnutí sa budeme venovať dielu Daniely Krajčovej na výstave A JE TU ZAS? a spoločne si vyskúšame jednu z techník animovaného filmu s umeleckou dvojicou ŽOVINEC BROS.

 

(St) 28. 12. 2016 – Komentovaná prehliadka výstavy A je tu zas?

V poradí druhý komentovaný sprievod výstavou A je tu zas? s galerijnou pedagogičkou KHB Danielou Čarnou.

 

(St) 14. 12. 2016 o 17:30 hod. – Symboly Slovenského štátu v súčasnosti

Historik a odborník na problematiku fašizmu Jakub Drábik z Historického ústavu SAV, kunsthistorička Lenka Kukurová, aktivista Robo Mihály a bloger monitorujúci pravicových extrémistov Ján Benčík – sú hostia diskusno-prednáškového večera o symboloch Slovenského štátu v súčasnosti. Predvianočnú atmosféru prinesie happening výtvarníkov Bohuša a Moniky Kubinských Exxkluziv – pečenie vianočných oblátok so zmiešanou symbolikou.

 

(Po) 12. 12. 2016 o 17:00 hod. – Experiment umenie VIII

V rámci pondelkových podujatí v Kunsthalle pokračujeme ďalším vydaním workshopu pre dospelých. Tentokrát sa zameriame na spôsob a formu spolupráce umeleckej dvojice Jarmily Mitríkovej a Dávida Demjanoviča a inšpirujeme sa ich autorskou technikou pyrografie. Inšpirovaní ich autorským prístupom k tvorbe si vytvoríme vlastné artefakty. Svoje prihlášky posielajte na: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk

 

(Po) 5. 12. 2016 o 17:00 hod. – Kurátorský sprievod výstavou s Ninou Vrbanovou

Kurátorský výklad s osobnou účasťou vystavujúcich umelkýň – Daniely Krajčovej a Anabely Sládek.


(So) 3. 12. 2016 – Očami neviditeľné (Kunsthalle KIDS)

Program pre rodiny s deťmi k výstave A je tu zas? Zameriame sa na spôsoby, ako nezabudnúť na dôležitých ľudí a dôležité udalosti, a na vytvorenie netradičného "spomienkového predmetu".


(Po) 21. 11. 2016 o 17:00 hod. – Kurátorský sprievod výstavou s Katarínou Bajcurovou 

Kurátorský výklad výstavy s jednou z kurátoriek a za účasti vystavujúcich umelcov – Rudolfa Sikoru a Ľuba Stacha.

 

(Po) 14. 11. 2016 o 17:00 hod. – Experiment umenie VII

Experiment Umenie je pravidelný formát workshopov a platforma pre diskusiu a tvorivé aktivity s cieľom priblížiť svet súčasného umenia a ponúknuť návštevníkom možnosť aktívnej participácie na interpretácii umenia. Na prvom stretnutí k výstave A je tu zas? sa pozrieme na jednu z novších foriem súčasného umenia – performance z pohľadu vystavujúcich autorov a diel, ku ktorým budeme mať možnosť sa vyjadriť či ich komentovať tvorivou aktivitou. Svoje prihlášky posielajte na: vzdelavanie@kunsthallebratislava.sk
 

(So) 12. 11. 2016 o 16:00 hod. – Komentovaná prehliadka výstavy A je tu zas?

Nechajte sa previesť výstavou, ktorá prezentuje diela viac ako dvadsatich súčasných slovenských umelcov reflektujúce obdobie Slovenského štátu –  s odborným komentárom galerijnej pedagogičky KHB Daniely Čarnej.


(So) 12. 11. 2016 – Miznúca kresba (Kunsthalle KIDS)

Program pre rodiny s deťmi k výstave A je tu zas? Vyskúšame si, akú dobrú máme pamäť a vytvoríme miznúcu, "strácajúcu sa" kresbu. Aké znaky, značky a symboly sú okolo nás a akú informáciu v nich môžeme objaviť? Akú informáciu skrývajú vybrané vystavené diela?