Press news

Aké aktivity pripravuje Kunsthalle Bratislava pre obdobie rokov 2016 – 2017?

 

Dňa 1. júla Národné osvetové centrum delimitovalo Slovenské centrum vizuálnych umení a jeho galériu Dom umenia/Kunsthalle Bratislava (ďalej „KHB“) do správy Slovenskej národnej galérie. V tejto TS by sme radi predstavili model fungovania inštitúcie a jej najbližšiu budúcnosť. KHB pripravuje na obdobie rokov 2016 – 2017 niekoľko zaujímavých domácich i zahraničných výstavných projektov, ako aj sprievodných a vzdelávacích podujatí.

 

Aktuálny stav a program Domu umenia/Kunsthalle Bratislava

Novým zriaďovateľom Slovenského centra vizuálnych umení a jeho galérie Domu umenia/Kunsthalle Bratislava (ďalej „KHB“) sa od 1. júla 2016 stala Slovenská národná galéria (ďalej „SNG“).

 

Agónia prírody v diele Krištofa Kinteru

Druhá tohtoročná výstava v Kunsthalle LAB predstaví tvorbu významného českého sochára Krištofa Kinteru. Práce trojnásobného finalistu ceny Jindřicha Chalupeckého mohli priaznivci umenia vidieť napr. minulý rok v Kunsthal Rotterdam či na mnohých ďalších domácich i zahraničných adresách súčasného umenia. Vernisáž jeho výstavy s názvom Prirodzená nervozita, ktorej kurátorkou je Nina Vrbanová, sa uskutoční vo štvrtok 5. mája 2016 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 26. júna 2016.

Strach z neznámeho

Utečenecká kríza, ktorej v súčasnosti čelíme, je najzávažnejšia od druhej svetovej vojny. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava, ako prvá štátna kultúrna inštitúcia vo východnej Európe, pripravila výstavu na túto aktuálnu tému. Medzinárodný projekt kurátorky Lenky Kukurovej predstavuje po boku zahraničných etablovaných autorov a autoriek aj významných zástupcov domácej scény. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 17. marca 2016 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 31.

Autodráha v galérii

Kunsthalle LAB spúšťa novú výstavnú sezónu spektakulárnym projektom rakúskeho umelca Clemensa Fürtlera. Vernisáž jeho samostatnej výstavy Bildmaschine 07 sa uskutoční vo štvrtok 3. marca 2016 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 24. apríla 2016.

 

Pozná ho celý svet a doma je takmer neznámy

Centre Pompidou v Paríži aj MoMA v New Yorku ho majú vo svojich zbierkach. Bol československým umelcom, ktorý za svoj krátky život dosiahol mimoriadny medzinárodný úspech. Dom umenia/Kunsthalle Bratislava uvádza Prvú retrospektívu konceptuálneho umelca Jána Mančušku, ktorá je jeho prvou veľkou prehliadkou na Slovensku. Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. novembra 2015 od 18:00 do 20:00 hod.

 

Čo sa stane, keď sa dve galaxie pri zrážke nedotknú?

Posledný tohtoročný výstavný projekt v Kunsthalle LAB bude venovaný slovenskej sochárke, aktuálnej finalistke Ceny Jindřicha Chalupeckého – Pavle Scerankovej. Vernisáž jej samostatnej výstavy s názvom Zrážka galaxií, ktorej kurátorkou je Nina Vrbanová, sa uskutoční vo štvrtok 17. decembra 2015 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 14. februára 2016. 

 

Keď vyprchá prvotná úsmevnosť, vstúpi do hry realita

„Súčasné umenie dnes nie je ničím iným než biznisom, my si však z toho uťahujeme.”, hovoria Nika Oblak & Primož Novak – autorská dvojica, ktorá premiérovo vystavuje na Slovensku. Vernisáž výstavného projektu A teraz o niečom úplne inom 5, ktorého kurátorkou je Petja Grafenauer, sa uskutoční vo štvrtok 5. novembra 2015 od 18:00 do 20:00 hod. v Kunsthalle LAB. Výstava potrvá do 6. decembra 2015. 

 

Nové, prekvapujúce a poetické spôsoby čítania Bratislavy

Kunsthalle LAB začína svoju nabitú jesennú sezónu medzinárodným projektom kurátorky Belindy Grace Gardner s názvom Psychogeografická križovatka. Výstava prezentuje štyroch súčasných nemeckých umelcov, ktorí vstupujú do dialógu s Bratislavou a jej obyvateľmi. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 17. septembra 2015 od 18.00 do 20.00 hod. Samotná výstava potrvá do 25. októbra. 

 

Otvorene o feminizme!

Dom umenia/Kunsthalle Bratislava otvára vo svojej “window gallery” Kunsthalle LAB novú výstavu, ktorá sa zaoberá naďalej aktuálnou a citlivou témou na poli súčasného umenia – feminizmom. Výstava je organizovaná v rámci nultého ročníka festivalu FestFEM. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 16. júla 2015 od 18:00 do 20:00 hod. a výstava potrvá do 6. septembra.

Stránky