Press news

Existuje východoeurópska identita?

Kunsthalle Bratislava otvára medzinárodnú výstavu s názvom Orient2, ktorej kurátorom je riaditeľ Zbierky moderného a súčasného umenia v Národnej galérii v Prahe– Michal Novotný. Kolektívna výstava Orient2 je rozšíreným pokračovaním projektu Orient, šitým na mieru priestorov 1. poschodia Kunsthalle Bratislava. V roku 2018 ho návštevníci mohli vidieť vo viacerých európskych kultúrnych inštitúciách, napr. v Kim?

Emotívna architektúra podľa Žilvinasa Landzbergasa

Kunsthalle Bratislava začiatkom júla predstaví samostatnú výstavu medzinárodne rešpektovaného umelca Žilvinasa Landzbergasa, pôvodom z Litvy. Jeho výstavný projekt vzniká špeciálne pre priestor Kunsthalle LAB. Landzbergasovu tvorbu mohli priaznivci umenia vidieť aj na prestížnej medzinárodnej prehliadke Bienále v Benátkach v roku 2017, kde prezentoval národný pavilón Litvy s inštaláciou R.

Iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle vstupuje do verejného priestoru

Občiansko kultúrna iniciatíva #Stojím pri Kunsthalle, ktorá vznikla ako reakcia na zámer Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Národného osvetového centra zriadiť v historickej budove Domu umenia tzv. Kreatívne centrum, vrcholí vstupom do verejného priestoru. Ako formu pro bono podpory poskytla billboardové plochy v centre Bratislavy spoločnosť euroAWK. Pilotná billboardová kampaň potrvá až do konca júna a bude perspektívne pokračovať aj počas ďalších letných mesiacov.

Komentár Kunsthalle Bratislava k vystúpeniu pani Laššákovej v televízii TA3 dňa 23.05.2019

Úvodom chceme vyjadriť potešenie z tvrdenia pani Laššákovej, ktoré odznelo v diskusii s Petrom Bielikom v televízii TA3, že budúce fungovanie Kunsthalle Bratislava (“KHB”) v budove Domu umenia sa vo vzťahu k naďalej pripravovanému projektu tzv. Kreatívneho centra nijak nemení. Žiaľ, nakoľko nie všetky tvrdenia, ktoré pani Laššáková zverejnila v televíznej diskusii, sú korektné, úplné a pravdivé, dovoľujeme si na ne vecne reagovať nasledovne:

 

Stanovisko Kunsthalle Bratislava k aktuálnej situácii (20. 5. 2019)

Kunsthalle Bratislava sa ako verejná inštitúcia umeleckého a kultúrneho zamerania jednoznačne dištancuje od netransparentných a diskriminačných postupov MK SR, ktorými z okruhu štátnej podpory vylúčilo tradičné kultúrne projekty LGBTI komunity. Pravidelné podujatia ako Filmový festival inakosti či Dúhový Pride kultivujú našu spoločnosť, vzdelávajú a prinášajú pozitívne povedomie občanov o minorite prostredníctvom umenia a kultúry.

 

Aktuálne dianie v Kunsthalle Bratislava, alebo aké kroky inštitúcia podníka v boji za samostatnosť (30. 4. 2019)

Účasť ministerky kultúry Slovenskej republiky, Ľubice Laššákovej, na otvorení výstavy Inverzná romantika (4. 4. 2019) okrem iného spustila cyklus procesov, ktoré, pevne veríme, povedú k vytvoreniu samostatnej inštitúcie Kunsthalle Bratislava so sídlom na Námestí SNP č. 12.

 

Perspektívne vnímanie Zorky Lednárovej

Kunsthalle LAB uvádza samostatnú výstavu slovenskej sochárky žijúcej v Berlíne – Zorky Lednárovej. Jej vizuálnu tvorbu mohli diváci vidieť na mnohých výstavách doma i v zahraničí, spomeňme napríklad jej účasť na EXPO 2000 v Hangzhou (Čína), kde získala prestížne pozvanie na realizáciu sochárskeho diela, ktoré ocenila aj miestna umelecká kritika. Otvorenie výstavy s názvom Perspektíva – v kurátorskej koncepcii Lucie G. Stach – sa uskutoční vo štvrtok 25. apríla 2019 od 18:00 hod.

Inverzné postupy v súčasnej vizuálnej kultúre

Kunsthalle Bratislava uvádza rozsiahlu výstavu s názvom Inverzná romantika, ktorá predstaví tvorbu piatich popredných českých a slovenských umelcov súčasnej výtvarnej scény (Josef Bolf, Martin Gerboc, Jiří Petrbok, Ivan Pinkava, Richard Štipl). Prostredníctvom médií fotografie, maľby, kresby a sochy autori spracúvajú tému „inverznosti“, ktorá je v ich dielach zásadným spôsobom prítomná a plní kritickú úlohu vo vzťahu k súčasnosti. Otvorenie výstavy sa uskutoční vo štvrtok 4.

Výročná správa KHB za rok 2018

V roku 2018 Kunsthalle Bratislava pripravila celkom 10 domácich aj medzinárodných výstav, ktoré si bolo pozrieť vyše 44 000 návštevníkov. K výstavám prebiehalo množstvo sprievodných a vzdelávacích programov a boli vydané početné informačné a propagačné materiály. Viac informácií o tom, ako sa KHB darilo v roku 2018 nájdete v pdf prílohe nižšie.

Polygon Creative Empire predstavuje svoj návrh (zatiaľ) fiktívneho investičného „megaprojektu“ – Sissi Quartier

Interdisciplinárny projekt Sissi Quartier, ktorým Kunsthalle LAB otvára sezónu 2019, je výsledkom práce maďarského zoskupenia Polygon Creative Empire, ktoré tvoria umelkyne Orsolya Bajusz a Virág Bogyó, antropologička Ágnes Patakfalvi-Czirják a kurátorka Kinga Lendeczki. Sissi Quartier je pokračovaním projektu Stopover – Ways of Temporary Exchange, ktorý mal v roku 2017 premiéru vo výstavnom priestore frei_raum Q21, MuseumQuartier vo Viedni.

Čo pripravila Kunsthalle Bratislava pre rok 2019? / Plány a perspektívy KHB

V aktuálnom roku Kunsthalle Bratislava (ďalej „KHB“) verejnosti ponúkne hutný a dynamický program, ktorý okrem atraktívnych domácich a medzinárodných výstav predstaví aj ďalšie projekty súčasného vizuálneho umenia. Celkom 8 rozsiahlych, ako aj rozsahom menších výstav v priestore Kunsthalle LAB, budú sprevádzať početné vzdelávacie a edičné výstupy, doplní a rozrastie sa verejná on-line databáza súčasného umenia, a chýbať nebudú ani externé spolupráce.

Kunsthalle Bratislava prichádza s novým projektom ARTBASE – databáza súčasného slovenského umenia

Myšlienka projektu on-line databázy vychádza z pôvodného určenia Kunsthalle Bratislava ako Slovenského centra vizuálnych umení, ktorého úlohou malo byť aj vedeckovýskumné mapovanie a dokumentácia umenia. Vzhľadom na finančnú, ako aj prevádzkovú náročnosť zriadenia a správy fyzického archívu či knižnice, KHB prichádza s novou koncepciou on-line odbornej databázy.

OBJEKTívne

Kunsthalle Bratislava zavŕši rok 2018 otvorením rozsiahlej výstavy, ktorá mapuje stav súčasného 3D myslenia na českej a slovenskej výtvarnej scéne. Kurátorský projekt Vladimíra Beskida je realizovaný pri príležitosti 100. výročia vzniku 1. Československej republiky, čím oslavuje aj vyše storočnú tradíciu objektového umenia ako nového média. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra 2018 od 18.00 hod do 20.00 hod.

MILAN HOUSER: Miesto pripojenia

Kunsthalle LAB prináša samostatnú výstavu českého vizuálneho umelca Milana Housera s názvom Miesto pripojenia. Umelcovu tvorbu mohli diváci vidieť napríklad na jeho samostatnej výstave Farbometria  v Dome umenia v Brne v roku 2016. Výstava vzniká ako sprievodná akcia kurátorského projektu Vladimíra Beskida OBJEKTívne. Spoločné otvorenie oboch výstav sa uskutoční vo štvrtok 29. novembra 2018 od 18:00 hod. do 19:00 hod. na 1. poschodí KHB.

KARINA SMIGLA-BOBINSKI: ADA, nezávislý performer

Kunsthalle LAB v spolupráci s medzinárodným festivalom súčasného umenia Biela noc prinášajú interaktívnu výstavu poľsko-nemeckej umelkyne Kariny Smigla-Bobinski: ADA, ktorú návštevníci mohli predtým vidieť napríklad v Brazílii, USA, Veľkej Británii, Južnej Kórei či Rusku. Otvorenie výstavy, ktorej kurátorkou je riaditeľka festivalu Biela noc – Zuzana Pacáková, sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra od 18:00 do 20:00. Výstava potrvá do 30. októbra 2018.

Orly & holubice

Kunsthalle Bratislava (KHB) v auguste uvedie rozsiahlu medzinárodnú výstavu s názvom Orly & holubice, ktorá predstaví výber diel slovenských a nemeckých vizuálnych umelcov a umelkýň. Výstavný projekt vznikol v kooperácii s Goetheho inštitútom v Bratislave pri príležitosti jeho 25. výročia pôsobenia na Slovensku.

DAVID BÖHM – JIŘÍ FRANTA Nikto sa nebude smiať!

Kunsthalle LAB prináša samostatnú výstavu českej umeleckej dvojice Jiřího Frantu a Davida Böhma. Kreatívny tandem tvoria už od roku 2006 a za tú dobu sa im podarilo zrealizovať množstvo výstav doma i v zahraničí. Otvorenie výstavy, ktorú autori pripravili špeciálne pre tento priestor a ktorej kurátorom je Pavel Švec, sa uskutoční v stredu, 4. júla od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 2. septembra 2018.

MICHEL HOUELLEBECQ

Kunsthalle LAB prináša prekvapivú výstavu francúzskeho spisovateľa a zároveň fotografa Michela Houellebecqa. Jeho vizuálnu tvorbu mohli diváci vidieť napr. na výstave Rester Vivant v prestížnom parížskom Palais de Tokyo v roku 2016. Otvorenie výstavy, ktorej kurátorkou je Florence Bonnefous, sa uskutoční vo štvrtok, 17.mája od 18:00 do 20:00. Výstava potrvá do 24.júna 2018.

Ilona Németh: EASTERN SUGAR

Kunsthalle Bratislava otvára rozsiahlu výstavu poprednej slovenskej autorky Ilony Németh. Na lokálne pomery mimoriadne veľkorysý výstavný projekt s názvom Eastern Sugar vznikol v spolupráci širšieho kolektívu umelcov a architektov, pričom kurátorsky ho zastrešila riaditeľka KHB Nina Vrbanová a v Lipsku pôsobiaca historička umenia Krisztina Hunya. Slávnostné otvorenie sa uskutoční vo štvrtok 12. apríla 2018 o 18:00 hod.

TOMÁŠ RAFA: Paradox tolerancie

Kunsthalle Bratislava otvára vo svojej “window gallery” Kunsthalle LAB novú autorskú výstavu vizuálneho umelca Tomáša Rafu, ktorého práce mohli priaznivci umenia vidieť už aj v prestížnom Múzeu moderného umenia (MoMA PS1) v New Yorku.

Vernisáž výstavy s názvom Paradox tolerancie, ktorej kurátorkou je Lenka Kukurová sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2018 od 18:00 do 20:00 hod.  Výstava potrvá do 15. apríla 2018.

Program Kunsthalle Bratislava v roku 2018

Nastavenie výstavného plánu KHB v roku 2018 vychádza predovšetkým z cieľov medzinárodnej výmeny, prezentácie súčasného domáceho vizuálneho umenia, ako aj jeho zviditeľňovania v zahraničí.

ŠTEFAN PAPČO: Psycho-vertical & SZILÁRD CSEKE: Pád z krajnice

Kunsthalle Bratislava zavŕši rok 2017 dvoma novými výstavami, ktoré slávnostne otvorí v jeden deň. Na prvom poschodí bude predstavený rozsiahly projekt výrazného predstaviteľa súčasného sochárstva na Slovensku – Štefana Papča. Pre priestor Kunsthalle LAB pripravil na mieru šitú interaktívnu inštaláciu maďarský výtvarník Szilárd Cseke, ktorého dielo môžu priaznivci umenia poznať aj z Bienále umenia v Benátkach. Vernisáže oboch výstav sa uskutočnia vo štvrtok 7. decembra 2017 – o 17.00 hod.

CARMELA GROSS: Fotograf

Kunsthalle LAB štartuje jesennú sezónu zahraničným titulom –  samostatnou výstavou významnej brazílskej výtvarníčky Carmely Gross, ktorej práce vo svojej zbierke vlastní aj napr. prestížne Múzeum moderného umenia (MoMA) v New Yorku. Vernisáž výstavy, kurátorom ktorej je Jacopo Crivelli Visconti, sa uskutoční v stredu 13. septembra o 18:00 hod. Výstava potrvá do 26. novembra 2017.

ERIK ŠILLE: error

Kunsthalle Bratislava uvádza samostatnú výstavu Erika Šilleho – jedného z čelných predstaviteľov „boomu“ slovenskej maľby po roku 2000. Súčasťou otvorenia výstavy, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 13. júla od 18:00 do 20:00 hod. na 1. pochodí KHB, bude uvedenie nového monografického katalógu autora. Výstava s názvom error, ktorej kurátorom je Laco Teren, potrvá do 29. októbra 2017.

STANO FILKO: 2037

Kunsthalle Bratislava prináša samostatnú výstavu významného slovenského avantgardistu Stana Filka. Výstava s konceptuálnym názvom „2037“ v priestore Kunsthalle LAB bude poctou autorovi k jeho nedožitej 80-ke. Otvorenie výstavy, ktorú pripravila hlavná kurátorka KHB Nina Vrbanová, sa uskutoční vo štvrtok 22. júna o 18:00 hod. Návštevníkom i okoloidúcim bude prístupná až do 27. augusta 2017.

OTO HUDEC: Súostrovie

Druhá tohtoročná výstava v Kunsthalle LAB predstaví projekt Súostrovie od slovenského multimediálneho umelca Ota Hudeca, ktorého dielo vo svojej zbierke vlastní aj prestížne múzeum Centre Georges Pompidou v Paríži. Otvorenie výstavy, kurátorom ktorej je Daniel Grúň, sa uskutoční vo štvrtok 20. apríla od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 11. júna 2017.

Ako doma, Možnosť uchovávania

Kunsthalle Bratislava vo štvrtok 30. marca uvedie súbežne dve nové výstavy. V centrálnej sále to bude expozícia s názvom Ako doma, ktorá prostredníctvom vybraných diel od dvanástich autorov predstaví vývinové premeny domáceho sochárstva 20. a 21. storočia. Možnosť uchovávania je názov druhého výstavného projektu, za ktorým stojí APART collective.

Absencia verzus prítomnosť v priestore umenia

Kunsthalle Bratislava začína výstavný rok 2017 experimentálnym medzinárodným projektom s názvom INTO THE MU. Jeho kurátorka Elisa Rusca si do výstavného priestoru Kunsthalle LAB prizvala štyroch v zahraničí pôsobiacich umelcov. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 16. februára 2017 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 9. apríla 2017.

Ženské dejiny umenia podľa Agnès Thurnauer v Kunsthalle LAB

Kunsthalle LAB zavŕši tohoročnú sezónu zahraničných výstav prezentáciou francúzsko-švajčiarskej umelkyne Agnès Thurnauer. Výstavný projekt s názvom Krajina a jazyk, ktorého kurátorkou je Mira Sikorová-Putišová, bude vôbec prvou sondou do tvorby autorky na Slovensku. Otvorenie sa uskutoční v stredu 7. decembra 2016 od 18.00 do 20.00 hod. za osobnej účasti autorky aj kurátorky výstavy, ktorá potrvá do konca januára 2017.

A JE TU ZAS? Slovenský štát v súčasnom umení

Kunsthalle Bratislava (KHB) otvára výstavu venovanú reflexii tematiky Slovenského štátu v súčasnom slovenskom vizuálnom umení. Na prvom poschodí KHB budú môcť diváci vidieť diela od viac ako dvadsiatich autorov a autoriek, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 3. novembra 2016 od 18:00 do 20:00 hod. Výstava potrvá do 26. februára 2017.